Dźwig czy żuraw – Co najczęściej widzimy na budowie?
Czy przejeżdżając koło większej inwestycji budowlanej, na przykład budowy bloku myślisz sobie „ale wysoki dźwig”? Jeśli tak, prawdopodobnie w rzeczywistości patrzysz na żurawia. W tym artykule postaramy się wyjaśnić najważniejsze różnice między tymi maszynami budowlanymi. Powiemy również o tym, ile ton może dźwignąć najsilniejszy dźwig Poznań na świecie.
Dźwigi i żurawie
Usługi dźwigowe Bydgoszcz są niezwykle potrzebne na wszystkich większych inwestycjach budowlanych. Chodzi miedzy innymi o budowę wiaduktów, mostów, czy wysokich budynków mieszkalnych i użytkowych. Wiele osób myśli, że słowo dźwig i żuraw odnosi się do tej samej maszyny budowlanej. W rzeczywistości jednak to inne urządzenia, które różnią się od siebie budową, sposobem działania oraz możliwościami. Najpierw zobaczmy, czym jest dźwig Poznań Budowlany.
Dźwig Poznań – Charakterystyka urządzenia
Prawidłowa, fachowa nazwa dźwigu to żuraw ruchomy. Jest to maszyna, którą montuje się na specjalnej platformie przejezdnej. Najczęściej jest to samochód ciężarowy, jednak możliwości jest wiele w zależności od potrzeb. Dźwig w porównaniu z żurawiem posiada mniejszy udźwig oraz zakres pracy. Jednak jest to plus, ponieważ jego transport jest zdecydowanie prostszy, a sam dźwig dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest dużo precyzyjniejszy i zwinniejszy od żurawia. Zatem, gdzie przykładowo stosuje się dźwigi? Głownie przy lżejszych pracach budowlanych i remontowych na przykład do:
- montażu przeszkleń w budynkach,
- przenoszenia niewielkich elementów konstrukcyjnych,
- montażu słupów energetycznych lub oświetleniowych.
Dźwigi są idealne w miejscach, gdzie nie ma dużo wolnej przestrzeni, prace muszą przebiegać w sposób precyzyjny oraz nie jest potrzeby duży zasięg ramienia. Powiedzmy teraz o żurawiach.
Żurawie budowlane
Żuraw to urządzenie znacznie masywniejsze od dźwigu i przede wszystkim nieruchome. Dlatego zanim się je ustawi i zamontuje, trzeba dobrze przemyśleć, w którym miejscu najlepiej to zrobić. To Głowna różnica między dźwigiem a żurawiem. Co ciekawe żuraw może zostać zamontowany nie tylko na ziemi, ale także na ścianach lub dachach budynków. Dotyczy to przede wszystkim dużych inwestycji budowlanych, takich jak wznoszenie wieżowców. Jakie możliwości ma taka maszyna? Wysięg i wysokość podnoszenia takich żurawi może wynosić nawet 100 metrów. Ich udźwig natomiast może wynosić nawet 80 tysięcy kilogramów. Wydaje się dużo? Rekordzistą jest żuraw samojezdny LTM 11200-9.1 niemieckiej marki Liebherr posiada ramie teleskopowe, które poradzi sobie z ciężarem nawet 1200 ton. Najdłuższy na świecie wysięgnik teleskopowy o długości 100 m oraz przeciwwagę 202 tony.