EMG KrakówBez kategorii 

EMG Kraków – na czym polega?

 

EMG to skrót od badania elektromiograficznego, które rejestruje czynność elektryczną i przewodnictwo nerwowe w mięśniach. Badanie to zlecane i wykonywane jest przez lekarzy neurologów. Dzięki niemu dowiadujemy się, czy nasze mięśnie działają prawidłowo. Jak wygląda badanie? Dowiedz się o nim więcej.

 

EMG Kraków – co to jest za badanie?

Osoby, które zmagają się z nieprawidłową pracą mięśni lub dokuczają im rwące bóle kierowane są na badanie EMG. Jest to badanie przewodnictwa nerwowego, a że w sprawnych mięśniach jony sodu i potasu są równomiernie rozłożone i przenikają przez błonę komórkową, to dzięki temu badaniu można określić polaryzację ładunku, która ukazuje zaburzenia pracy mięśni. Jak wygląda takie badanie? Wykorzystuje się do  niego aparaturę, która zwana jest elektromiografem. Wyposażony jest on w odpowiednie elektrody mięśniowe, które rejestrują bioprądy. Mięśnie pacjenta są nakłuwane. Bada się mięśnie pacjenta w spoczynku oraz podczas delikatnych napięć.

EMG i wykorzystywane metody:

  • globalne – bada się pobudliwość grup mięśniowych kończyny. Elektrody przypinane są do powierzchni skóry;
  • próba tężyczkowa – możliwe jest wykrycie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej;
  • próba miasteniczna pozwala na zbadanie transmisji nerwowo-mięśniowej.

Neurolog Kraków

Badanie EMG – jak wygląda i czy boli?

Wielu pacjentów zastanawia się czy badanie to boli. Podczas badania pacjent jest w pozycji leżącej, a badanie to jest całkowicie bezbolesne. Jeśli wykonywane jest badanie metodą igłową, to pacjent czuje ból w momencie wkłuwania elektrody w mięsień. Pacjent podczas badania bardziej odczuwa dyskomfort niż ból.

 

Kto i gdzie wykonuje badanie EMG?

Badanie można przeprowadzić w miejscu, które posiada pracownię EMG. Zlecenie badania można wykonać prywatnie lub na NFZ. Listy placówek świadczące usługi NFZ można znaleźć w Internecie – takie badanie jest zupełnie bezpłatne, wystarczy posiadać skierowanie – zazwyczaj wydaje je neurolog Kraków. Jeśli natomiast zrobiony badanie prywatnie to będzie pobrana za nie opłata. Jednak wiele osób decyduje się na to rozwiązanie ze względu na czas – badania prywatne mają znacznie krótszy czas oczekiwania.

Zobacz również